Today the boys and I made our own granola. This involved amassing lots of uninspiring-looking dry ingredients, most of which we scored from the bulk bins at Whole Foods: unprocessed sunflower seeds, sesame seeds, slivered almonds, and various dried fruits and nuts. The notion that items you buy in bulk from bins are cheap is, I am learning the hard way, often illusory. Red lentils - cheap. Dried blueberries - are sold at Whole Foods, I think, with a semiprecious gemstone embedded in each one. Homemade granola looked like disgusting slop before cooking but came out all goldeny brown and tasty-looking and might actually be good for us. The kids had a fascinating science lesson when we combined the water, oil and honey in a clear measuring cup and each ingredient settled into its own level, like a very, very disgusting pousse-cafe. There is probably some sort of grocery-cost algorithm, too depressing to calculate, that would reveal to me that homemade granola is comparable, per pound, to something like Alaskan crab legs.Monday, June 30, 2008
Making Our Own Granola.
Today the boys and I made our own granola. This involved amassing lots of uninspiring-looking dry ingredients, most of which we scored from the bulk bins at Whole Foods: unprocessed sunflower seeds, sesame seeds, slivered almonds, and various dried fruits and nuts. The notion that items you buy in bulk from bins are cheap is, I am learning the hard way, often illusory. Red lentils - cheap. Dried blueberries - are sold at Whole Foods, I think, with a semiprecious gemstone embedded in each one. Homemade granola looked like disgusting slop before cooking but came out all goldeny brown and tasty-looking and might actually be good for us. The kids had a fascinating science lesson when we combined the water, oil and honey in a clear measuring cup and each ingredient settled into its own level, like a very, very disgusting pousse-cafe. There is probably some sort of grocery-cost algorithm, too depressing to calculate, that would reveal to me that homemade granola is comparable, per pound, to something like Alaskan crab legs.
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
1 comment:
I'm in your blog! reading your archives!
I am such a sucker for thinking that bulk=cheap and homemade=cheap, which sometimes causes me to lose big on one meal. I guess it balances out--buying most things in bulk saves you enough money to buy the non-cheap bulk things at the same time, and though some things might be much cheaper processed, making your own in general is cheaper (and healthier, blah blah).
Post a Comment